Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2010/2011

AKTUALNOŚCI:

Ola i Ewa odebrały nagrody w Ratuszu Staromiejskim

Utworzono dnia 29.11.2019

   Dziś (18 marca) byliśmy świadkami i uczestnikami niezwykłej, patriotycznej uroczystości, a przeżycia im towarzyszące zawdzięczamy Oli Dalasińskiej i Ewie Paliwodzie, laureatkom Wojewódzkiego Konkursu Historycznego im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”, bowiem ich eseje historyczne zostały w tym konkursie wyróżnione. Laureatki oraz dyrektor szkoły i nauczyciel – opiekun zostali zaproszeni do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, gdzie w 102 rocznicę urodzin Generał Elżbiety Zawackiej miała miejsce uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać życie Pani generał - patronki konkursu, opowiedziane przez nią samą we wzruszającym filmie „No, te dwa zadania”, oraz obejrzeć okolicznościową inscenizację „Ocalić od zapomnienia.” Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, który był okazją do nawiązania nowych znajomości i umówienia się na podobne spotkanie za rok, ale już bez Ewy i Oli, które za kilka tygodni będą już absolwentkami naszego gimnazjum.

   Pani Generał, to legendarna kurierka Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, poświęciła wiele lat swego życia, by przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o naszej historii. Stworzyła Fundację „Archiwum i Muzeum Pomorskiego Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek” w Toruniu, chętnie spotykała się z młodzieżą, a w swojej pracy wykorzystywała Internet, który był dla Niej skutecznym narzędziem komunikacji i upowszechniania wiedzy. Elżbieta Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, gdzie została z honorami pochowana, a konkurs historyczny jej imienia, ma w jakimś sensie kontynuować dzieło jej życia – odkrywać i opisywać ludzi, którzy swym życiem pisali historię. (JN)

czytaj dalej na temat: Ola i Ewa odebrały nagrody w Ratuszu Staromiejskim

Warszawa z Einsteinem

Utworzono dnia 29.11.2019

Kolejny raz mogliśmy się przekonać że uczestnictwo w zajęciach dodatkowych po prostu się opłaca.

(…)Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;

Łam, czego rozum nie złamie: (…) A. Mickiewicz „Oda do młodości”

   Tak w wielkim skrócie można by opisać naszą dwudniową wycieczkę do Warszawy a może …, tylko bardziej atrakcyjną formę zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po drodze zwiedziliśmy tamę we Włocławku, a w Płocku uzupełniliśmy kilokalorie. W stolicy gościliśmy w Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Nauki Kopernik pełnym niezwykłych zabawek. Byliśmy także przed Pałacem Prezydenckim, Belwederem, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz Pomniku Małego Powstańca. Wiemy również, że w czasie II wojny światowej w Warszawie były dwa powstania. Widzieliśmy jeden z nielicznych mostów wantowych w Polsce, a także budowany właśnie stadion narodowy. Był również czas na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie spotkaliśmy przesympatyczną wiewiórę.

 

 

 

Nie musicie nam wierzyć na słowo. Zobaczcie zdjęcia i filmiki.

Co się stanie z wodą w naczyniu gdy zadziała siła odśrodkowa? Na pewno to znacie. Film 1

W jaki sposób wytworzyć periodyczne zaburzenie ośrodka materialnego rozchodzące się w przestrzeni ze skończoną prędkością? Film 2

Jaki chochlik ciągnie skrzydła do góry? Film 3

Czy suchy lód umie tańczyć walca? Film 4

MY już znamy odpowiedzi na te pytania a WY?

Galeria

 

czytaj dalej na temat: Warszawa z Einsteinem

Od dziś są prawdziwymi studentami-seniorami

Utworzono dnia 28.11.2019

   W dniu dzisiejszym (11 marca 2011) studentom-seniorom Uniwersytetu Ludzi Aktywnych, działającego od stycznia w naszym gimnazjum, zostały uroczyście wręczone indeksy, dzięki czemu mogą już czuć się prawdziwymi studentami. Tę przyjemną i zaszczytną część dzisiejszych zajęć celebrowali zaproszeni na tę uroczystość goście – Panie: Halina Kurdupska – Przewodnicząca Rady Gminy Bądkowo oraz Barbara Kurzyp – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Ryszard Stępkowski – dyrektor gimnazjum oraz Józef Nowakowski i Janusz Graczyk - „wykładowcy”.

 

 

 

 

Galeria

czytaj dalej na temat: Od dziś są prawdziwymi studentami-seniorami

Od serca do serc

Utworzono dnia 28.11.2019

   

   Zdrowia i radości z życia DROGIE PANIE!     Dzisiaj 8 marca zaprosiliśmy Was Drogie Panie i Koleżanki na "odświętną godzinę" dedykując poezję i piosenki Agnieszki Osieckiej, Polki, autorki najpięknieszych piosenek, pisarki, reżysera, dziennikarki. Agnieszka...

czytaj dalej na temat: Od serca do serc

Agnieszka Rumińska - finalistką konkursu geograficznego

Utworzono dnia 28.11.2019

   1.03.2011r. odbył się w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii. Wzięło w nim udział 128 uczniów z terenu naszego województwa, wyłonionych po etapie rejonowym. Wśród nich była nasza uczennica Agnieszka Rumińska z klasy IIIa.

   W tym roku szkolnym został zmieniony regulamin konkursu i sukces po etapie rejonowym nie oznaczał tytułu finalisty. Aby uzyskać tytuł finalisty, należało zdobyć 30% punktów na etapie wojewódzkim, a tytuł laureata 75% punktów.

   Nasza uczennica Agnieszka uzyskała wysoki wynik 63% i została finalistką, co gwarantuje jej dodatkowe 15 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej i celującą ocenę z geografii. Agnieszka przygotowywała się do konkursu pod opieką nauczycielki geografii Marii Głowackiej.

czytaj dalej na temat: Agnieszka Rumińska - finalistką konkursu geograficznego

To nie tylko nauczyciel historii, ale historyk

Utworzono dnia 28.11.2019

     Właśnie ukazała się kolejna książka napisana przez Józefa Nowakowskiego, nauczyciela historii w naszym gimnazjum. Tym razem został w niej opisany wieloletni poszukiwawczy i twórczy wysiłek, aby bądkowska gmina mogła ustanowić własne symbole heraldyczne. Godzi się przypomnieć, że od zgłoszenia takiej inicjatywy wiosną 2001 roku, do ustanowienia gminnych symboli przez Radę Gminy 22 kwietnia 2009 r., zgodnie ze złożoną deklaracją, wieloletnia kwerenda źródłowa i trzy historyczno-heraldyczne opracowania uzasadniające kolejne koncepcje heraldyczne, były opracowywane przez niego nieodpłatnie. Również publikacja książkowa opisująca krok po kroku jak powstawały herb, flaga i pieczęcie naszej gminy została napisana nieodpłatnie, (autor nie tylko zrezygnował z honorarium, ale opublikował ją własnym sumptem, z własnych środków na zasadach non profit). W recenzji dra Piotra Bokoty można przeczytać: „Przedstawione do zaopiniowania opracowanie jest kolejną pracą autora, która przybliża uczniom oraz mieszkańcom gminy przeszłość regionu oraz uczy jak czytać symbolikę heraldyczną.” A dalej: „Co do jego wartości merytorycznej najlepszą recenzją są uwagi Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opiniującej pozytywnie opracowania przesłanek historycznych dla projektowanych herbów gminy Bądkowo.” Choćby tylko dlatego, warto po tę książeczkę sięgnąć.  

czytaj dalej na temat: To nie tylko nauczyciel historii, ale historyk