Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 4:

W bibliotece o Kujawach

Utworzono dnia 13.04.2023

   W czwartek, 23 marca uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną we Włocławku. „Mieszkamy na Kujawach” to temat zajęć, który miał na celu kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej uczniów w ramach edukacji regionalnej. W czasie zajęć uczniowie układali puzzle z wykorzystaniem tablicy interaktywnej tworzące mapę Kujaw. Podczas pracy zwrócili szczególną uwagę na położenie na mapie naszej małej ojczyzny – Bądkowa. Dzieci poznały nie tylko miejscowości należące do Kujaw, ale także ich atrakcje turystyczne. Uczestnicy warsztatów obejrzeli również film edukacyjny o strojach, utworach, tańcach i tradycjach kujawskich. Śpiewali piosenki kujawskie oraz czytali wiersze o wybranych miejscowościach należących do naszego regionu.

   Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i bogatsi w wiedzę na temat Kujaw. (M.S.; M.S.)

Konsultacje z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Aleksandrowie Kuj.

Utworzono dnia 18.04.2023

   19 kwietnia 2023 o godz. 13.30-15.00 w naszej szkole będą dyżurowały panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Aleksandrowie Kujawskim. Będzie możliwość konsultacji w sprawach różnych dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

Wyniki rekrutacji do Przedszkola i Oddziałów przedszkolnych 2023

Utworzono dnia 17.04.2023

   W dniu 17.03.2023 r. zakończyło się przyjmowanie wniosków i deklaracji do Przedszkola Samorządowego i oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie. W czasie naboru wpłynęło 35 wniosków oraz 75 deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym 2023/2024. Wszystkie wnioski i deklaracje zostały pozytywnie rozpatrzone. Utworzono 2 oddziały w Przedszkolu Samorządowym co umożliwiło wydłużenie ogólnego czasu pracy Przedszkola Samorządowego od godziny 7.00 do godziny 15.30 oraz 4 oddziały  przedszkolne w szkole.

  • dwa oddziały ośmiogodzinne w Przedszkolu Samorządowym (dzieci 3 i 4-letnie) – Grupa P1 „MISIE”, Grupa P2 „MOTYLKI”
  • dwa oddziały przedszkolne pięciogodzinne w szkole (dzieci 4 i 5-letnie) – Grupa 0A „ŻABKI”, Grupa 0B „BIEDRONKI”
  • dwa oddziały zerowe pięciogodzinne w szkole  (dzieci 6-letnie) – Grupa 0C „JEŻYKI”, Grupa 0D „PSZCZÓŁKI”

   Listy dzieci przyjętych do Przedszkola i Oddziałów przeszkolnych dostępne są w szkole.

Dzień Profilaktyki 2023

Utworzono dnia 13.04.2023

   Profilaktyka to podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych. W naszej szkole już od końca lutego rozpoczęliśmy takie działania skierowane do uczniów klas 4-8. Skupiały się one wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów. To również rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w czasie przeżywania trudnych sytuacji życiowych. Podjęta przez nas profilaktyka uniwersalna ma na celu również przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych lub opóźnienie inicjacji. W związku z tym ogłosiliśmy Konkurs Profilaktyczny Klas. Uczniowie mięli za zadanie przygotować: Wesołe zdjęcie klasowe, Inscenizację fragmentu wybranej bajki, lektury bądź wiersza, Krótki tekst o klasie do znanej melodii, Plakat o tematyce zapobiegania nałogom.

   Ważnym elementem oceny w konkursie było zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy oraz wykonanie czterech zadań. W trakcie przygotowań odbyły się lekcje profilaktyczne z pedagogiem szkolnym na temat rodzajów uzależnień oraz dwu godzinne warsztaty profilaktyczne dla klas 4-5 na temat fonoholizmu i dla klas 6-8 alkoholizmu z zastosowaniem alkogogli, przeprowadzonych przez psychoprofilaktyka z firmy Nowa Perspektywa z Krakowa. W ramach ćwiczeń 20 marca 2023 był dniem bez telefonu w naszej szkole. Staraliśmy się wszyscy bez wyraźnej, pilnej potrzeby nie używać telefonu w celu sprawdzenia samego siebie, na ile odczuwamy dyskomfort psychiczny bez tego urządzenia.

   Finał konkursu odbył się 21 marca 2023 r. na sali gimnastycznej. Wyeksponowano tam prace konkursowe, plakaty i zdjęcia oraz udekorowano kolorowymi balonami z hasłami profilaktycznymi. W jury konkursowym zasiedli: p. Jolanta Kotlarz – pracownik socjalny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bądkowie, p. wicedyrektor Beata Wyborska, p. Anita Przywitowska – nauczyciel j. polskiego i p. Dorota Strzelecka – szkolna bibliotekarka. Klasy kolejno prezentowały swoje piosenki i inscenizacje. Oprócz aplauzów dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami, długopisami, ołówkami, opaskami odblaskowymi, opaskami silikonowymi oraz pen drivami z logiem szkoły. Wyłoniono dwa pierwsze miejsca: w kategorii klas 4-5 pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b, natomiast 6-8 klasa 7b. Uczniowie tych klas w nagrodę pojadą do kina i do parku trampolin. Drugie miejsce zdobyła klasa 8b, a trzecie 6b. Za grę aktorską i interpretację swojej roli pan dyrektor wyróżnił również dwie osoby. Byli to: Jakub Majewski 6a i Zuzanna Mendel z 4b.

   Sponsorami nagród tego wydarzenia oraz warsztatów profilaktycznych była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Bądkowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy! Był to wesoły, mile i pożytecznie spędzony czas dający, miejmy nadzieje, obfite plony:) M.K.

galeria zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Dzień Profilaktyki 2023

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w naszej szkole

Utworzono dnia 13.04.2023

 

   Dnia 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w obchody tego wyjątkowego dnia, poprzez dołączenie do akcji organizowanej przez Ośrodek Terapeutyczno Wychowawczy OREW w Juszczynie, wykonując skarpetki z materiałów recyklingowych oraz zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności. Tego dnia gościem naszej szkoły była Pani doktor Barbara Kumor, która przeczytała uczniom klas I-III bajkę terapeutyczną pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Celem spotkania było zwiększenie świadomość na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania, które wprowadziło ich w świat Mikołaja, chłopca z zespołem Downa.

   Po wysłuchanym opowiadaniu dzieci odpowiadały na pytania, które dotyczyły zrozumienia przeczytanego tekstu. Każda prawidłowa odpowiedź nagrodzona została drobną słodką niespodzianką. Serdecznie dziękujemy Pani doktor za spotkanie, dzięki któremu przypomnieliśmy naszym uczniom o tolerancji, akceptacji, szacunku i empatii do drugiego człowieka. Wychowawcy klas starszych otrzymali propozycję prezentacji do obejrzenia i przedyskutowania na godzinie wychowawczej. (A.D., A.F., M.K.)

Po kliknięciu na obrazek wyświetli się prezentacja

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w naszej szkole

Klasowy ogródek

Utworzono dnia 12.04.2023

   Wraz z nadejściem wiosny klasy 1a i 1b wraz z nauczycielami w ramach edukacji przyrodniczej podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania – posadziły wiosenne cebulki oraz kwiatki. Praktyczne zajęcia bardzo spodobały się uczniom, dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały przy roślinach. Przed sadzeniem dzieci zostały zapoznane z częścią teoretyczną – przyswoiły sobie etapy wzrostu rośliny oraz warunki jakich potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

   Dzięki zakładaniu własnej hodowli dzieci aktywnie uczestniczą w poznawaniu przez doświadczenie otaczającego nas środowiska, uczą się systematycznej pielęgnacji roślin poprzez podlewanie i doglądanie w czasie pełnienia dyżurów. Dziękujemy Rodzicom za dostarczenie wszystkich niezbędnych materiałów do realizacji zajęć. (A.S., K.G., D.W.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Klasowy ogródek

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Utworzono dnia 12.04.2023

   W związku z obchodzonym 9 lutego Międzynarodowym Dniem Pizzy, dzieci z naszego przedszkola i oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w miejscowej pizzerii Napoli. Mali kucharze zapoznali się z historią powstania pizzy, produktami potrzebnymi do jej wykonania, sposobem przygotowania ciasta, a także z dziesiątkami różnych jej rodzajów. Przedszkolaki, pod okiem pracowników pizzerii, samodzielnie przygotowywały swoją ulubioną pizzę.

   Wróciliśmy do przedszkola najedzeni, uśmiechnięci i bogatsi w nowe doświadczenia. Dziękujemy. (R.B.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Pizzy

„Herbatka z Dyrektorem” dla mistrzów kaligrafii - LUTY

Utworzono dnia 11.04.2023

   21 lutego 2023 r. pod hasłem „Pięknie piszę” w naszej szkole odbył się Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas 1-3. Celem konkursu było: rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki pięknego pisania, kształtowanie  umiejętności starannego i estetycznego pisania, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Dzięki takiej rywalizacji dzieci wyrabiały cierpliwość, dokładność i spokój,

   Organizatorzy L. Bujanowska i p. A. Bury oceniając pracę, brały pod uwagę: kształt i proporcje liter, prawidłowość połączeń, czytelność pisma, poprawność ortograficzną i ogólne wrażenie estetyczne. Uczestnicy niezwykle starannie, a wręcz po mistrzowsku przepisywali zaproponowany tekst. Wybór mistrzowskiej pracy był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie dzieci biorące udział bardzo się starały, aby to ich praca została zauważona i wyróżniona. Oto zwycięzcy Szkolnego Konkursu Kaligrafii „Pięknie piszę” dla klas 1-3 w roku szkolnym 2022/2023 :

Kl. 1a – Nel Kubiak 
Kl. 1b – Maria Marczewska 
Kl. 2a – Julia Szczęsna 
Kl. 2b –Maja Piotrowska 
Kl. 3a – Zofia Kaczmarek 
Kl. 3b – Oliwia Zaremba

   Nagrodzeni uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków zostali zaproszeni do dyrektora szkoły na „Herbatkę z Dyrektorem”. Jest to nowa inicjatywa nauczycieli klas 1-3 i pierwsze tego typu spotkanie mające na celu zachęcenie dzieci do wyróżniania się w różnych konkursach organizowanych przez szkołę. Oczywiście na pierwszym spotkaniu była herbatka owocowa i przemiła rozmowa z panem dyrektorem. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały kubki z logo szkoły. Gratulujemy wszystkim pięknie piszącym dzieciom i ich paniom! Organizatorki konkursu

ŻYCZENIA - KONKURS NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY

Utworzono dnia 07.04.2023

   W dniu 5 kwietnia 2023r. na apelu zostały wręczone nagrody dzieciom i uczniom, którzy wzięli udział w pierwszym etapie konkursu plastycznego „Ozdoba wielkanocna”. Otrzymaliśmy ponad 130 prac. Z przyjemnością podziwialiśmy kreatywne pomysły i różnorodność wykorzystanych materiałów. Komisja konkursowa wyłoniła 18 prac do nagród głównych oraz 16 prac do wyróżnień. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie również otrzymali drobne upominki za zaangażowanie.

   Spośród 18 prac, które wytypowano do nagród 12 zakwalifikowano do kolejnego etapu konkursu na szczeblu wojewódzkim, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia i Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Były to prace dzieci i uczniów, którzy zajęli I i II miejsca w etapie szkolnym. Z ogromną radością pragniemy poinformować, że w etapie wojewódzkim dwoje uczniów z naszej szkoły odniosło sukces. Nagrodę tam zdobył Szymon Wawrzyńczak z klasy 2b, a wyróżnienie otrzymał Adam Wiśniewski uczeń klasy 7a.

   Składamy wielkie gratulacje i dziękujemy za promocję szkoły w województwie. Szczegółowe wyniki konkursu na etapie szkolnym w poszczególnych kategoriach wiekowych przedstawiają się następująco:

Kategoria wiekowa: 3-4-latki
I miejsce – Maciej Kretkowski (0A)
II miejsce – Oliwia Wachowska (0A)
III miejsce Agata Krawczak (Przedszkole Samorządowe)
Wyróżnienia: Gabriela Kralska (0A), Aniela Pańka (0A)

Kategoria wiekowa: 5-6-latki
I miejsce – Tymon Piekarski (0D)
II miejsce – Błażej Wawrzyńczak (0D)
III miejsce – Adrian Piasecki (0E)
Wyróżniania: Barbara Sikorska (0D), Ksawery Lewandowski (0D), Nikola Galczak (0 B)

Kategoria wiekowa: klasy 1-2
I miejsce – Szymon Wawrzyńczak (2a)
II miejsce – Wojciech Lewandowski (1b)
III miejsce – Jan Podlewski (1b)
Wyróżnienia: Karol Jaskólski (2b), Antoni Prentnicki (2a), Joanna Uchwat (1a), Jan Prentnicki (2a)

Kategoria wiekowa: klasy 3-4
I miejsce – Kacper Klarzyński (3a)
II miejsce – Monika Paczkowska (4a)
III miejsce – Gabriel Malinowski (4a)
Wyróżnienia: Dawid Nowicki (4b), Zuzanna Stępkowska (4b)

Kategoria wiekowa: klasy 5-6 
I miejsce – Dominika Tylińska (6b)
II miejsce – Liliana Grzanka (5a)
III miejsce – Marcel Piekarski (5a)
Wyróżnienia: Szymon Podlewski (5a), Julia Kretkowska (5a), Nikola Cisielska (6b)

Kategoria wiekowa: klasy 7-8
I miejsce – Adam Wiśniewski (7a)
II miejsce – Magdalena Kozłowska (7a)
III miejsce – Zuzanna Ogrodowska (7a)
Wyróżnienia: Zuzanna Grzegórska (7a), Michał Kiciński (7a)

   Dziękujemy i gratulujemy wszystkim dzieciom i uczniom zaangażowania, kreatywności i ciekawych pomysłów. Mamy nadzieję, że dalej będziecie rozwijać swoją twórczość artystyczną. (A.Sz.,D.W.,J.D). Zdjęcia - czytaj dalej

czytaj dalej na temat: ŻYCZENIA - KONKURS NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY

Zajęcia terapeutyczne w ramach projektu

Utworzono dnia 04.04.2023

   W ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej w Bądkowie”, uczniowie klas II w roku szkolnym 2021/2022  i klas III w roku szkolnym 2022/2023 brali udział w zajęciach terapeutycznych. Projekt  finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021–2023. 

Celem prowadzonych zajęć było:

  • Stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego na miarę indywidualnych możliwości uczniów.
  • Przyswojenie przez uczniów  podstawowego zasobu wiadomości i umiejętności przewidzianych podstawą programową.
  • Maksymalne rozwijanie mocnych stron uczniów.
  • Wzmacnianie wiary we własne siły i rozwijanie motywacji do pracy.

   W ramach realizacji projektu w szkole  odbyło się 70 spotkań. W pogodnej i przyjaznej atmosferze z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania oraz w oparciu o pomoce dydaktyczne z projektu uczniowie pogłębiali  wiedzę oraz usprawniali i rozwijali swoje umiejętności. Wyniki uzyskane z testów, świadczą o postępach uczniów. Każdy uczestnik projektu  uzyskał końcowy wynik z testu wyższy niż początkowy.

   Udział w zajęciach przyczynił się do uzyskania przez dzieci lepszych wyników w nauce oraz wpłynął pozytywnie na ich rozwój. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach, podejmowali różnego rodzaju działania, rozwiązywali zadania, ćwiczenia. Zajęcia spełniły oczekiwania uczniów i opiekuna. (A.B.)