Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 4:

Cudowny połów ryb

Utworzono dnia 08.12.2024

   W klasie drugiej poznajemy cuda Jezusa. Jednym z nich, była historia o cudownym połowie ryb, którą opisuje Ewangelia według św. Łukasza (Łk 5,1-11). Jezus, będąc nad Jeziorem Genezaret, spotkał Piotra i innych rybaków, którzy przez całą noc nie złowili żadnej ryby. Zmęczeni i rozczarowani, nie spodziewali się już żadnych sukcesów. Wtedy Jezus powiedział im, by zarzucili sieci w głębi jeziora. Choć byli wątpiący, zaufali Jezusowi i posłuchali Jego słów. Ku ich wielkiemu zdziwieniu, gdy sieci zostały zarzucone, napełniły się ogromną ilością ryb. Uczniowie, pełni podziwu i zaskoczenia, dostrzegli w tej chwili moc Jezusa i Jego obecność w ich życiu.

   Aby lepiej zrozumieć tę historię, dzieci wzięły udział w zabawie, która polegała na „łowieniu rybek". Każde dziecko miało za zadanie złowić rybkę, na której zapisane były różne pytania związane z przypowieścią. Po wylosowaniu rybki, dzieci wspólnie rozwiązywały zadania, przypominając sobie najważniejsze elementy tej historii. Dzięki tej zabawie mogły aktywnie zaangażować się w naukę o zaufaniu Jezusowi i Jego cudownej mocy.

   Na zakończenie katechezy dzieci nauczyły się piosenki, która opowiada o zaufaniu Jezusowi w trudnych chwilach. Piosenka ma motyw burzy na morzu, która symbolizuje życiowe kryzysy i trudności, z którymi każdy z nas się zmaga. W utworze pojawia się postać Jezusa, który ma moc, by uciszyć każdą burzę i pomóc nam pokonać wszelkie trudności. Dzieci śpiewając tę piosenkę, uczyły się, jak ważne jest poleganie na Jezusie, który nie zostawia nas w trudnych chwilach. (IW)

Miesiąc „Jesieniary”

Utworzono dnia 08.12.2024

   Jesień to czas, gdy natura czaruje nas swoimi pięknymi kolorami, powietrze staje się chłodniejsze, pachnące opadającymi liśćmi. Jesień zapowiada także zmianę - od barw liści po pogodę. Trudno uchwycić jej kolory i opisać charakterystykę pogody - może być zarówno ciepło, jak i mroźnie; zielono i brązowo; słonecznie i smętnie. To idealny moment, aby zaangażować społeczność szkolną w ciekawe akcje, które pomogą przetrwać chwilową jesienną chandrę.

   W pierwszym tygodniu listopada obchodziliśmy „Dzień Dresa” hasło przewodnie tej akcji brzmiało „Nie szata zdobi człowieka.” Najbardziej wskazanym strojem tego wyjątkowego dnia był oczywiście wygodny i niezawodny dres. Elementy tego stroju przyodziali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pracownicy szkoły. W kolejnym tygodniu świętowaliśmy „Dzień piżamy”, w szkole to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię oraz solidarność z dziećmi ciężko chorymi. Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci.

   Ostatnia środa miesiąca była „Dniem kolorów jesieni”. Na korytarzach szkolnych zagościły kolory jesieni: żółty, pomarańczowy, czerwony i  brązowy, a także wrzosowy. Uczniowie ubrali się w ciepłe barwy jesienne. Nastrój uzupełniła szkolna gazetka. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych organizowanych przez nas akcji. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. (SU)

galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Miesiąc „Jesieniary”

„Mały roznosiciel nadziei” powraca

Utworzono dnia 08.12.2024

   Dnia 1 sierpnia odbył się piękny spektakl teatralny pt. „Mały roznosiciel nadziei” Scenariusz spektaklu został oparty na słuchowisku pod tym samym tytułem. Powstało ono w Polskim Radiu i stanowiło element projektu BohaterON. Pani Joanna Kwiatkowska z muzycznym wsparciem Pani Izabeli Lewandowskiej-Paliwody postanowiła przenieść je na deski teatru. Spektakl został uwieczniony na materiale filmowym, co pozwoliło nam w tegorocznej Akcji BohaterON zorganizować w naszej szkole kino, a podczas seansu zaprezentować ekranizację sierpniowego teatru wszystkim uczniom klas 4-8. Film dla naszej społeczności szkolnej był bardzo ciekawy ponieważ aktorami w tym wydarzeniu byli uczniowie i absolwenci naszej szkoły. (J. K, I. L-P)

Program Panda Mała - Święto Drzewa 2024

Utworzono dnia 05.12.2024

   Święto Drzewa na stałe zapisało się w kalendarzu imprez przedszkolnych, jako jedno z ważniejszych wydarzeń celebrowanych cyklicznie jesienią. W ramach realizacji Programu z Pandą, organizowanego przez Fundację WWF Polska, postanowiliśmy przypomnieć dzieciom jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego i jaką rolę odgrywają drzewa w naszym ekosystemie. 14.11.2024 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Włocławek, którzy przypomnieli  przedszkolakom wiadomości na temat ochrony przyrody i lasu, jako największego skupiska drzew, dostarczającego korzyści ludziom i zwierzętom. Dzieci ubrane w kolory kojarzące się z lasem, w przepaskach ozdobionych liśćmi, brały udział w zabawach interaktywnych, rozwiązywały zagadki i słuchały leśnych opowieści. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co drzewa dają ludziom i zwierzętom, a także poznać ich nazwy i budowę. W nasze spotkanie włączyły się również dzieci z klas pierwszych, dla których z pewnością było to pozytywne doświadczenie, poszerzające ich wiadomości przyrodnicze.

   Miłym akcentem było podarowanie nam drzewka przez Nadleśnictwo Włocławek i Koło Łowieckie nr 108 "Darzbór", które posadziliśmy obok naszego przedszkola. Spotkanie zaliczamy do bardzo udanych, wpłynęło ono korzystnie na rozbudzanie ciekawości światem przyrody i kształtowanie właściwych postaw ekologicznych wśród dzieci. Dziękujemy gościom za przyjęcie zaproszenia i interesującą lekcję przyrody. Liczymy na dalszą współpracę. (A.M. R.B)

galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Program Panda Mała - Święto Drzewa 2024

Zabawa z lekturami

Utworzono dnia 05.12.2024

   Lekcje języka polskiego, podczas których omawiamy lektury, często są zaskakujące dla uczniów.  Okazję do dobrej zabawy połączonej z utrwalaniem wiadomości z omawianego utworu, miały ostatnio klasy 5b i 6a.

   Klasa 5b, która omawiała lekturę „Chłopcy z Placu Broni” walczyła, podobnie jak bohaterowie, o plac. Bitwa toczyła się między grupą dziewczynek i grupą chłopców. Polegała na przerzucaniu papierowych kulek na pole przeciwnika. Po zakończonej walce, każda drużyna musiała odpowiedzieć na pytania zapisane na papierowych kulkach, które zostały na jej polu. Uczniowie klasy 6a wcielili się natomiast w role wynalazców. Podsumowując omawianie lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, młodzi wynalazcy musieli zaprojektować swój wynalazek, opisać jego wygląd oraz zastosowanie, a następnie wykonać prototyp, wykorzystując do tego klocki Lego.

   Zapał, z jakim pracowali uczniowie oraz uśmiechy na ich twarzach dowodzą, że ulubioną i bardzo skuteczną formą przyswajania wiedzy przez dzieci jest nauka poprzez zabawę. (N.K.)

Świąteczny kiermasz książek

Utworzono dnia 05.12.2024

   W tym roku po raz kolejny w szkolnej bibliotece odbędzie się kiermasz książek z Księgarnią Tuliszków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, która w dużej mierze obejmuje pozycje książkowe związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia.

   Książka to najlepszy pomysł na prezent pod choinkę. Stwórzmy modę na obdarowywanie się książkami i ich czytanie. Serdecznie zapraszamy do biblioteki, do kupowania książek, gdyż część dochodu z kiermaszu będzie przeznaczona na powiększenie naszego księgozbioru o nowości wydawnicze. (D.S.)

Piosenki i pieśni patriotyczne w Wąbrzeskim Domu Kultury

Utworzono dnia 02.12.2024

   7 listopada w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się Wojewódzki Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Udział w tej inicjatywie wzięło niemal 200 wokalistów, którzy poprzez patriotyczne teksty przypomnieli o ważnych wydarzeniach zmieniających losy naszej Ojczyzny. Ideą organizowanego już od kilku lat przedsięwzięcia jest rozwijanie uczuć patriotycznych, tożsamości narodowej oraz popularyzacja utworów artystycznych wśród różnych grup wiekowych. Wykonywane utwory wprowadziły niezapomniany klimat.

   Miło nam, że w tym przedsięwzięciu udział wzięła aż czwórka naszych uczniów. Nela i Lena Pawlak, Maja Sadowska i Marcin Kurdupski. Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia na wszystkich czekały rogale świętomarcińske oraz pamiątkowe dyplomy i puchary. Była to niewątpliwie „żywa” lekcja historii pełna emocji i wspomnień. (I. L-P)

Wesoła zabawa, niechaj trwa!

Utworzono dnia 02.12.2024

   15 listopada dzieci z przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych wybrały się do sali zabaw Rio we Włocławku. Wszystkie przedszkolaki doskonale odnalazły się w tym miejscu. Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii korzystały z dostępnych w sali sprzętów – tuneli, trampolin, dmuchańców, basenów z kulkami oraz licznych zjeżdżalni. Był to czas na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, doskonalenie zarówno dużej jak i małej motoryki oraz integrację grup rówieśniczych. Dwie godziny zabawy upłynęły maluchom bardzo szybko, chociaż zmęczone to uśmiechnięte i bardzo zadowolone wróciły do przedszkola. (B.O)

Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne „Debata”

Utworzono dnia 02.12.2024

   W dniach 4-5-6 listopada odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla klas 4-6. Zajęcia „DEBATA” odbywały się z rekomendowanego programu w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Jest on przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat oraz nauczycieli biorących udział w zajęciach. Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Celami szczegółowymi zaś:

  • wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
  • klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
  • wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych – osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych – rodziców i nauczycieli.

   Realizacja programu, który ma charakter „krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie”. W Debacie wykorzystuje się metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Scenariusz zajęć składa się z logicznie powiązanych ze sobą elementów, które mają charakter dyskursu. Należą do nich: tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach; sondaż, którego celem jest modyfikowanie przekonań normatywnych; przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania; „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem; proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu; zabawy dydaktyczne; promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu); praca grup nad „tym co nas może chronić”; osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia jako dorosłego abstynenta; sesja odpowiedzi na ewentualne pytania; podsumowanie.

   Program prowadzony jest przez realizatorów posiadających certyfikat uprawniający do realizacji programu „Debata” wydany przez autora programu Pana Krzysztofa Wojcieszka. Zajęcia w naszej szkole poprowadził Pan Łukasz Nyklarz a  koszty pokryła GKRPAiN w Bądkowie. M.K

„Podróże z Klasą”– wycieczka

Utworzono dnia 02.12.2024

   W dniach 16-17-18 października 2024 uczniowie klas VIII i VII wraz z czterema opiekunami wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Pierwszego dnia, po przyjeździe do Krakowa, spacerem poprzez urokliwą ulicę Floriańską, Kanoniczną i Grodzką udaliśmy się  na Rynek Główny gdzie mieści się Kościół Mariacki, Sukiennice i inne zabytki. Kraków jest miastem, gdzie każda droga prowadzi do Rynku, a najważniejszą ulicą jest Floriańska. Ta ulica to początek Drogi Królewskiej, która stanowiła ważną drogę w Polsce. W przeszłości królowie wjeżdżali do miasta właśnie tą drogą, kierując się na Wzgórze Wawelskie, gdzie odbywały się ich koronacje. W Krakowie można poczuć mistyczną atmosferę, spotkać niezwykłe postacie i poznać ciekawe, wręcz magiczne historie, bez których nie byłby tak wyjątkowy. Tego dnia udało nam się jeszcze zdobyć Kopiec Kościuszki i zwiedzić  Muzeum Kościuszkowskie. Po wyczerpującym dniu dotarliśmy do naszego punktu noclegowego na obiadokolację i nocleg.

   Drugi dzień naszej wycieczki stanowiło zwiedzanie Krakowskiego Kazimierza, gdzie mieści się wiele  synagog. Usłyszeliśmy wiele historii o krakowskich Żydach. To tam w 1335 roku król Kazimierz I Wielki założył oddzielne miasto, mające stanowić przeciwwagę dla Krakowa. Nadano mu liczne przywileje. Już wkrótce miał stać się miastem wspanialszym od Krakowa. Dziś jest dzielnicą Krakowa, która dorównuje mu pod każdym względem. Dotarliśmy też na Wzgórze Wawelskie, znane obecnie jako Wawel, a w dawnych czasach jako Wąwel. Tam dokonywały się koronacje królów Polski. Była to także rezydencja monarchów. Znajdują się tam obecnie Groby i Krypty Królów i Zasłużonych Polaków. Obok Wawela, tuż nad Wisłą, poznaliśmy legendę o smoku wawelskim, który do dziś zionie ogniem. Następnie udaliśmy się do Wieliczki, gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli.

   Trzeciego dnia pojechaliśmy do Oświęcimia, miasta oddalonego od Krakowa o około 70 km, gdzie mieści się Miejsce Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau. Obóz Auschwitz został założony przez Niemców na terenie okupowanego Oświęcimia jako obóz dla polskich więźniów politycznych w 1940 roku. Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Aktualnie nadal jest wstrząsającym świadectwem historii i obiektem z Listy Światowego UNESCO. Dla świata jest symbolem wojny, terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Do dziś w granicach muzeum na blisko 200 hektarach można zobaczyć oryginalne bocznice kolejowe i rampy, komory gazowe, baraki więzienne i ogrodzenia. Zgromadzono też fotografie i dokumenty, ubrania więźniarskie i przedmioty odebrane uwięzionym oraz wyposażenie baraków. Muzeum corocznie odwiedza ponad milion osób z ponad stu krajów. Zwiedzanie Auschwitz było dla nas trudnym  przeżyciem. Wyszliśmy stamtąd pełni refleksji i zadumy. Każdy człowiek choć raz powinien odwiedzić to miejsce, chociażby po to, aby doceniać nasze wspaniałe życie. W wielkim poruszeniu i bogatym o nowe doświadczenia wróciliśmy do Bądkowa. Opiekunami wycieczki byli: p. J. Kwiatkowska, p. K. Madajczyk, p. A. Szepczyńska a inicjatorem i koordynatorem była pedagog M. Kwiatkowska. (M.K.)