AKTUALNOŚCI, strona 6:
Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Również przedszkolaki z grupy Misie włączyły się w obchody tego święta. Głównym celem tego dnia było podnoszenie świadomości społecznej oraz wiedzy na temat autyzmu. Autyzm to całościowe zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu (choć pewne wspólne cechy występują) co do symptomów, głębokości zaburzeń oraz ich nasilenia. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” lub krótko „spektrum autyzmu”. Stąd kolor niebieski – symbol autyzmu został zastąpiony różnokolorowością.
Tego dnia przedszkolaki w ramach solidarności z osobami autystycznymi przyszły ubrane na kolorowo. Dzieci zostały zapoznane z tematyką autyzmu słuchając bajki psychoedukacyjnej pt. „Czarodziejka”. Przedszkolaki usłyszały historię Kai – autystycznej dziewczynki oraz poznały jej problemy w codziennym funkcjonowaniu. Mama małej Kai wytłumaczyła w prosty sposób, czym jest autyzm, sugerując m.in. że jest to brak zrozumienia gry słów, potrzeba oswajania rzeczywistości. Dzięki powyższym wyjaśnieniom dzieciom łatwiej było oswoić się z zachowaniami dziecka autystycznego, przez co lęk, strach czy brak zrozumienia jest zastępowany akceptacją, tolerancją oraz próbą oswojenia się z takimi zrachowaniami. Dzieci dowiedziały się, że ktoś ma prawo różnić się od nas, ale to nie znaczy, że jest gorszy. Pogadanka na temat zrozumienia i niesienia pomocy dla osób w spektrum autyzmu była również punktem wyjścia do wykonania wspólnego plakatu. Dzieci przyklejały kolorowe „puzzle pomocy” dla osób z autyzmem. Puzzle nie pojawiły się przypadkowo.
Międzynarodowym symbolem autyzmu są kolorowe puzzle, tak jak świat osób z autyzmem jest jak wielka układanka. Do końca życia będą układać poszczególne elementy. Z czasem pojawi się jakiś większy fragment, czasem wskoczy coś nie tam gdzie powinno i zrujnuje dotychczasową pracę... Dzięki naszemu wsparciu osoby z autyzmem powinny podejmować kolejną próbę – oni też chcą zobaczyć całość. Dopełnieniem zajęć było wykonanie motylkowego serca w ramach wsparcia dla osób z autyzmem oraz pokolorowanie rysunku pt. „Zrozumieć autyzm”. Wszystkie podjęte działania miały na celu uświadomienie dzieci na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na ich problemy, możliwości i potrzeby.(A.S. J.D. K.G.)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkoluMaja Sadowska reprezentowała szkołę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka
Maja Sadowska, uczennica klasy 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie, wzięła udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka, prezentując swoje umiejętności w interpretacji utworów zespołu Mazowsze. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Konkurs ten, inspirowany twórczością wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, przyciąga młode talenty z całego kraju i zagranicy.
W pierwszym etapie Maja z zaangażowaniem wykonała przygotowany repertuar, zachwycając jury swoim głosem i wrażliwością artystyczną. Choć rywalizacja była niezwykle wymagająca, udział w konkursie był dla niej cennym doświadczeniem i okazją do rozwijania swoich wokalnych pasji. Maja, poprzez swój występ, pokazała nie tylko talent, ale również odwagę i determinację w dążeniu do muzycznych marzeń. Udział w takim wydarzeniu to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy nad swoim warsztatem wokalnym. Serdecznie gratulujemy Mai udziału w konkursie i życzymy jej dalszych sukcesów na muzycznej drodze! (I. L-P)
Przygody przedszkolaków z dinozaurami
Pod koniec marca przedszkolaki z grupy Żabek podjęły się realizacji kolejnego wyzwania z projektu „Zakodowana Kraina Przygód Zosi” dotyczącego poznawania prehistorycznych gadów. Dzieci zgromadziły w sali mnóstwo dinozaurowych figurek, pluszaków, książeczek o tejże tematyce. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący dinozaurów, szukając przy tym odpowiedzi na nurtujące pytania: jak się dzieliły dinozaury, czym się żywiły, skąd wiemy o ich istnieniu i czemu właściwie wyginęły…?
Następnie dzieci w zakodowanej zabawie karmiły dinozaury, oraz szukały drogi, która doprowadzi je do wskazanego, bezpiecznego miejsca. W dalszej kolejności zajęliśmy się tworzeniem przestrzennego dinozaura, chętne przedszkolaki sięgały także po przygotowane kolorowanki, wcielaliśmy się w rolę paleontologa i odkrywaliśmy skamieniałości, były także zabawy ze światłem i cieniem oraz budowanie konstrukcji z klocków dla zgromadzonych figurek gadów.
Żabki wiedzą już, że dinozaury wyginęły w wyniku uderzenia asteroidy w Ziemię, jednak niestabilny klimat panujący wiele milionów lat temu z powtarzającymi się zimami wulkanicznymi przygotował grunt pod wyginięcie tych zwierząt. W związku z tym na koniec zajęć przeprowadziliśmy prosty eksperyment imitujący wybuch wulkanu, który bardzo spodobał się przedszkolakom. Zajęcia przeprowadzone w nurcie STEAM z pewnością przyczynią się do rozwijania zainteresowań dzieci. (B.O)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Przygody przedszkolaków z dinozauramiWiosenny pochód przedszkolaków – radosne święto kolorów i dźwięków
21 marca nasze przedszkolaki wyruszyły w kolorowym i rozśpiewanym korowodzie na powitanie wiosny. Wraz ze swoimi paniami dzieci przeszły od szkoły do urzędu gminy i z powrotem, niosąc ze sobą energię wiosny i wywołując uśmiechy na twarzach wszystkich, którzy mieli okazję ich spotkać. Na całej trasie tego barwnego pochodu panowała atmosfera radości i życzliwości. Każdy, kto podziwiał ten widok czuł, że wiosna naprawdę zagościła w naszej wsi. (AŁ)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Wiosenny pochód przedszkolaków – radosne święto kolorów i dźwiękówKujawskie nuty i słowa – Dzień Kujawski w Bądkowie
W naszej szkole już po raz trzeci odbył się Dzień Kujawski pod hasłem „Kujawskie nuty i słowa”. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości, miało na celu przybliżenie uczniom piękna kujawskich tradycji, muzyki i obrzędów ludowych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkoły, którzy z wielkim zaangażowaniem prezentowali elementy kultury kujawskiej. Dodatkowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaranowie Dużym „Wioska z pasją” przygotowało dla wszystkich uczestników pyszny poczęstunek, który umilił świętowanie i pozwolił skosztować regionalnych smakołyków.
Podczas Dnia Kujawskiego zaprezentowano tradycyjne przywołówki wielkanocne, czyli dawną formę rymowanych zapowiedzi i przyśpiewek, które niegdyś towarzyszyły świątecznym obchodom. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ich formą i znaczeniem, a także wcielić się w role dawnych przywoływaczy. Nie zabrakło również elementów muzycznych i tanecznych. Uczniowie zaprezentowali tradycyjny kujawski taniec, którym oczywiście jest Kujawiak. Zachwycił on widzów swoim rytmem i elegancją. Młodzi artyści zagrali również na bum bum rurkach, pokazując, że kujawska muzyka może być odtwarzana i interpretowana w nowoczesny sposób. Całość wydarzenia dopełnił piękny śpiew w wykonaniu uczniów, którzy zaprezentowali kujawskie pieśni ludowe, w tym również znany utwór „W moim ogródecku”.
Na wydarzenie zaproszono również zespół folklorystyczny „Kujawioki od Dobrygo”, którego członkowie zaprezentowali kilka utworów muzycznych oraz przybliżyli uczestnikom elementy tradycyjnego stroju kujawskiego, opowiadając o jego symbolice i znaczeniu w kulturze regionu. Na zakończenie wydarzenia wszyscy mieli okazję wspólnie odśpiewać utwór „Hej Kujawy, jakie cudne”, który stał się pięknym zwieńczeniem dnia pełnego kujawskich tradycji.
Dzień Kujawski to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim lekcja historii i tożsamości regionalnej. Dzięki takim inicjatywom młode pokolenie może lepiej poznać i pielęgnować dziedzictwo Kujaw, a także docenić bogactwo kultury ludowej. Organizatorzy wydarzenia: Aleksandra Szkudlarek, Natalia Krzesiak, Izabela Lewandowska-Paliwoda oraz Janusz Graczyk już zapowiadają kolejną edycję.
Pragniemy złożyć podziękowania dla przybyłych gości, a także dla Rady Rodziców i wszystkich rodziców, nauczycieli, pracowników oraz uczniów naszej szkoły, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Dzięki Wam ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.
Galeria zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Kujawskie nuty i słowa – Dzień Kujawski w BądkowieUdział naszych uczniów w konkursie recytatorskim
Z radością informujemy, że uczniowie klasy 4b – Jakub Krzyżański oraz Przemysław Szczęsny wzięli udział w X edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radziejowie, który odbył się 25 marca 2025 r. Wydarzenie zgromadziło utalentowanych młodych recytatorów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności interpretacyjne przed jury i publicznością.
Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Wodny świat w poezji dla dzieci”, dlatego uczestnicy przygotowali wyjątkowe interpretacje utworów związanych z tematyką wodną. Dodatkowo nasi uczniowie wcielili się w postacie ze świata morskiego – jeden z nich przebrał się za delfina, a drugi za meduzę, co dodało ich występom jeszcze więcej uroku i kreatywności.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, co było wspaniałym uhonorowaniem ich wysiłku i zaangażowania. Nasi uczniowie wykazali się wyjątkową wrażliwością artystyczną oraz ogromnym zaangażowaniem, co jest powodem do wielkiej radości i dumy dla całej społeczności szkolnej. Brawo dla naszych recytatorów! (M.N.)
1/4 FINAŁU MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
W dniu 11 marca nasi uczniowie wzięli udział w 1/4 finału mistrzostw województwa w piłce siatkowej. Turniej rozgrywany był w Toruniu. Na starcie zawodów pojawiły się 4 drużyny: ZS-P w Bądkowie (mistrz powiatu aleksandrowskiego) SP nr 17 we Włocławku (mistrz miasta Włocławek), SP nr 28 w Toruniu (mistrz miasta Toruń), SP nr 5 w Świeciu (mistrz powiatu świeckiego).
Mecze rozgrywane były systemem pucharowym, do dwóch wygranych setów. Niestety losowanie nie było dla nas zbyt łaskawe, ponieważ trafiliśmy na gospodarzy turnieju (późniejszy zwycięzca turnieju), z którymi przegraliśmy 2:0. W meczu o 3 miejsce nasza drużyna zmierzyła się z SP nr 17 we Włocławku. Spotkanie było niezwykle zacięte i po nieznacznej porażce w pierwszym secie, drugiego udało się wygrać 25:16. Pełni optymizmu patrzyliśmy więc na tie-break. Zaczęliśmy bardzo dobrze od prowadzenia, jednak w końcówce losy meczu się odwróciły i przegraliśmy 12:15.
Nasi reprezentanci w składzie: Tomasz Hyży, Szymon Andrusiak, Adrian Wiśniewski, Aleksander Suchara, Adam Piotrowski, Bartek Czyżnikiewicz, Karol Pacholski, Adam Gładkowski oraz Filip Balcerak pokazali się z dobrej strony. Rzucili „rękawicę” mistrzowi miasta Włocławek, co pokazuje, że dzięki ciężkiej pracy i uporowi pochodząc z niewielkiej miejscowości, można rywalizować z dużymi miastami. Dziękujemy za godne reprezentowanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie w rozgrywkach, trud i wysiłek zostawione na boisku oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych!!! (K.M.)
XI OTWARTY TURNIEJ TRÓJEK SIATKARSKICH
W dniu 8 marca nasze uczennice miały przyjemność wziąć udział w XI Otwartym Turnieju Trójek Siatkarskich w Ciechocinku. W zmaganiach udział wzięło aż 12 drużyn bez podziału na kategorie wiekowe. Nasza reprezentacja w składzie: Hanna Drążek (8B), Oliwia Moraczewska (8B) oraz Lena Piotrowska (7A), była najmłodszym zespołem w cały zestawieniu.
Dziewczynki rozegrały, aż 5 spotkań. Każde z nich było bardzo wymagające z uwagi na doświadczenie rywalek. Ostatecznie nasza drużyna nie zakwalifikowała się do strefy medalowej. Dla naszych uczennic ten turniej był bardzo cenną lekcją, świetną zabawą oraz możliwością sprawdzenia swoich umiejętności.
Podczas otwarcia zawodów każda z uczestniczek otrzymała różę z rąk Burmistrza Miasta Ciechocinek z uwagi na datę rozgrywania turniej. Naszym reprezentantkom: Hani, Oliwii oraz Lenie, dziękujemy za godne reprezentowanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie w rozgrywkach, trud i wysiłek zostawione na boisku oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych!!! (K.M.)
Rekolekcje Wielkopostne 2025
W porozumieniu z księdzem Parafii Bądkowo ustalono przebieg Rekolekcji Wielkopostnych w dniach 31.03.2025r. i 01.04.2025r. dla uczniów naszej szkoły
Poniedziałek (31.03.2025r.)
08:00 – spowiedź dla uczniów klas 6-8
08:30 – msza św. z nauką dla uczniów klas 6-8
11.30 – spowiedź dla uczniów klas 4-5
12:00 – msza św. z nauką dla uczniów klas 1-5
Wtorek (12.03.2024r.)
Wtorek (12.03.2024r.)
08:30 – msza św. z nauką dla uczniów klas 6-8
12:00 – msza św. z nauką dla uczniów klas 1-5
Szczegółowa organizacja opieki w drodze do i z kościoła oraz w czasie Mszy Rekolekcyjnych w załączniku, po kliknięciu czytaj dalej. W pozostałych godzinach lekcje odbywają się zgodnie z planem.
Wszystkie klasy 6-8 przyjeżdżają pierwszym kursem
czytaj dalej na temat: Rekolekcje Wielkopostne 2025Święto świętego Józefa - opiekuna rodzin
19 marca obchodzimy Święto Świętego Józefa, męża Maryi i opiekuna Jezusa. Jest to dzień, w którym czcimy patrona rodzin, rzemieślników oraz Kościoła Świętego. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełnił Święty Józef w historii zbawienia. Dzieci miały poznały historię Świętego Józefa i dowiedziały się, jakie zadania miał do wypełnienia. Józef, pełnił niezwykle ważną rolę w jego życiu, dbając o bezpieczeństwo Maryi i małego Jezusa. To on chronił ich przed niebezpieczeństwem i zapewniał im godziwe życie. Dzieci poznały również, jak bardzo ważne w życiu każdego człowieka są wartości takie jak odpowiedzialność, wierność i troska o rodzinę.
Aby uczcić patrona rodzin, dzieci postanowiły zrobić tort dla Świętego Józefa. Była to radosna i twórcza zabawa, która nie tylko pozwoliła na wyrażenie szacunku dla patrona, ale także wprowadziła w świat Świętego Józefa angażujący sposób. Dzięki temu wydarzeniu dzieci mogły połączyć naukę z zabawą, odkrywając, jak ważne jest dbanie o rodzinę, pracę i wspólnotę. Święto Świętego Józefa to czas, by modlić się za nasze rodziny i wszystkich, którzy troszczą się o dobro wspólne. (IW)