Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 6:

Dzień Jeża w klasach 1-3

Utworzono dnia 04.01.2024

  

   W kalendarzu dni nietypowych obchodzony jest Dzień Jeża. Ma on na celu przybliżenie dzieciom tematyki dotyczącej życia jeży oraz uwrażliwienie uczniów na potrzeby tych małych zwierzątek. W związku z tym, że w Polsce jeże objęte są ścisłą ochroną, wychowawcy klas 1-3 przygotowali dla swoich uczniów pogadanki tematyczne, które przybliżyły im ogólne wiadomości dotyczące życia jeży. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się także dlaczego jeże zwijają się w kulkę oraz gdzie najczęściej się chowają. Uczniowie oglądali również wyświetlone na tablicy interaktywnej zdjęcia jeży, dzięki którym łatwiej było opisać im ich wygląd. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania prac plastyczno-technicznych, które polegały na ozdobieniu, według własnego pomysłu, wydrukowanego konturu jeża. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i wykonali piękne prace, które zostały przekazane pani Wicedyrektor Aleksandrze Szkudlarek. Będą one wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne podczas zajęć sensorycznych. Ponadto z każdej klasy została wybrana jedna praca plastyczno-techniczna, która wyróżniała się sposobem wykonania oraz estetyką.

   Wykonawcy wyróżnionych prac uzyskali tytuł Klasowego Mistrza Kreatywności i uczestniczyli w cyklicznym spotkaniu „Herbatka z Dyrektorem”, podczas którego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Tytuł Klasowego Mistrza Kreatywności uzyskali następujący uczniowie: Barbara Sikorska (klasa 1a), Alicja Gapska (klasa 1b),  Wiktor Drążkowski (klasa 2a), Maria Marczewska (klasa 2b), Iga Przybysz (klasa 3a), Adrian Gębka (klasa 3b). Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania własnych talentów. (M.S.;M.S.)

  

Glory to God – Chwała Bogu

Utworzono dnia 04.01.2024

„Glory to God - Chwała Bogu” – hasłem tegorocznych jasełek. W piątek 22 grudnia uczniowie klas 5-8 zaprezentowali NIETYPOWE  jasełka, wprowadzając nas w świąteczną atmosferę. Znana historia narodzenia Jezusa przedstawiona została tym razem w wersji angielsko - polskiej. Na scenie można było podziwiać Maryję, Józefa, Trzech Króli, Heroda, Archanioła Gabriela oraz Pastuszków, którzy swoje kwestie mówili w języku angielskim. Oprócz kwestii aktorów, każda ze scen była wprowadzana przez narratora w języku angielskim, a następnie tłumaczona na język polski. Uroku inscenizacji dodały wykonane również w wersji polsko – angielskiej  „Silent Night” i „We wish you a Merry Christmas”, a także wspaniałe pokazy taneczne. Na scenie nie zabrakło również instrumentów, które uświetniły całą inscenizację.
Uwieńczeniem przedstawienia była kolejna część przygód Mr Black’a, który tym razem, przebrany za króliczka wielkanocnego przekonany był, że nadchodzą święta Wielkanocne. Merry Christmas everyone! (M.N, I.L-P., A.P., Ł.N.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Glory to God – Chwała Bogu

Każdy inny - wszyscy równi

Utworzono dnia 04.01.2024

prezentacja po kliknięciu na obrazek

   W ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Bądkowie zorganizowany został „Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami”, którego celem było zwiększenie świadomości uczniowskiej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Dzieci klas 1-3 miały możliwość uczestniczenia w specjalnie przygotowanej lekcji, przybliżającej temat osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkania, uczniowie zdobyli wiedzę na temat różnych rodzajów niepełnosprawności,  dowiedzieli się, w jaki sposób mogą pomagać i być wsparciem dla tych osób. Dzieci podejmowały różne aktywności, które przybliżyły im jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnością:

  • wzrokową - magiczne pudełko, uczniowie rozpoznawali przedmioty dotykiem bez używania wzroku, poznali rolę przewodnika, przeszli tor przeszkód z zamkniętymi oczami z pomocą przewodnika – kolegi lub koleżanki,  rysowali z zawiązanymi oczami, przybliżono im postać Braille'a i zaprezentowano alfabet Braille'a jako sposób na komunikację i możliwość nauki;
  • słuchową – uczniowie przekazywali sobie zdania przez głuchy telefon, próbowali porozumieć się bez słów, oraz poznali język migowy jako sposób na możliwość porozumiewania się za pomocą „gestów”,
  • intelektualną – uczniowie przeszli ścieżkę sensoryczną, tor przeszkód, który wykonany jest z różnego rodzaju faktur i elementów między innymi twardych, miękkich, delikatnych czy chropowatych. Głównym zadaniem ścieżki sensorycznej było dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców, jak również pobudzenie percepcji wzrokowo – ruchowej i kształtowanie właściwej reakcji na dotyk. Dzieci, ćwiczyły sprawność motoryczną, równowagę, koordynację ruchową, percepcję wzrokową oraz planowanie ruchu.
  • ruchową - uczniowie poznali przyrządy, które pomagają w poruszaniu się, próbowali poruszać się o kulach i na wózku inwalidzkim lub z pomocą balkonika.

   W klasach starszych na lekcjach wychowawczych lub podczas zastępstw przeprowadzono pogadanki na temat funkcjonowania ludzi z niepełnosprawnościami. Uczniowie obejrzeli prezentację „Sławni ludzie z niepełnosprawnością”. Klasa szósta przygotowała również alfabet Braille'a, który został wykorzystany podczas lekcji w klasach młodszych. Na korytarzu szkolnym zawisła gazetka oraz alfabet migowy i Braille'a. Na koniec spotkania przypomniano dzieciom, że należy akceptować siebie takim, jakimi jesteśmy oraz akceptować innych,bo dzięki temu można uwierzyć w siebie i lepiej porozumieć się z drugim człowiekiem. (Przygotowanie i przeprowadzenie zajęć  A.D., M.Sz., A.R.)

czytaj dalej na temat: Każdy inny - wszyscy równi

Las i jego mieszkańcy

Utworzono dnia 04.01.2024

   Las i jego mieszkańcy - to temat spotkania dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych z pracownikiem Nadleśnictwa Włocławek. Pani Malwina przeprowadziła zajęcia dotyczące zagadnień związanych z lasem, jego mieszkańcami i ochroną przyrody. Przypomniała zasady prawidłowego zachowania się w lesie oraz zwróciła uwagę na właściwe dokarmianie zwierząt podczas zimy. Dzieci miały okazję do wielozmysłowego poznania wybranych gatunków roślin i zwierząt spotykanych w lasach. Wielkie zainteresowanie wzbudził spreparowany orzeł bielik, którego maluchy mogły dotknąć i podziwiać z bliska. Przedszkolaki ćwiczyły pamięć, słuch i wzrok, grały w memory i odgadywały odgłosy ptaków.

   Zajęcia były niezwykle interesujące ze względu na formę oraz osobowość prowadzącej, która z pewnością zyskała nowe grono sympatyków lasu. Dziękujemy bardzo za wizytę i zapraszamy ponownie. (A.M.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Las i jego mieszkańcy

Pierwszoklasiści czytelnikami biblioteki szkolnej

Utworzono dnia 04.01.2024

Dobry zwyczaj – wypożyczaj
„Bardzo dziś jest modny trend,
aby mieć do książek pęd.
Wśród młodzieży ten ma klasę,
kto połyka książek masę (…)”

   Uczniowie klas 1a i 1b zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Po zapoznaniu się z regulaminem wypożyczania książek i wysłuchaniu krótkiej części artystycznej w wykonaniu starszych koleżanek, dzieci złożyły uroczystą przysięgę, w której zobowiązały się szanować książki i korzystać z ich mądrości. Pierwszoklasiści pochwalili się również swoją wiedzą na temat baśni i zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze. Na pamiątkę tej bibliotecznej uroczystości, w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, otrzymały prezenty – książki od Instytutu Książki. Następnie każdy młody czytelnik mógł sobie wybrać i samodzielnie wypożyczyć pierwszą książkę.

   Szanowni Rodzice, biblioteka to instytucja kultury, w której życie może się włączyć każde dziecko. Należy je do tego zachęcić i wspierać. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy je przecież samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.

   Miejmy nadzieję, że nasi nowi czytelnicy, zgodnie ze słowami wiersza, którego się uczyli, będą pielęgnować miłość do książek i propagować modę na czytanie. (D.S.)

Przedszkolaki z wizytą na poczcie

Utworzono dnia 04.01.2024

   Grudzień to okres świątecznych przygotowań i kultywowanie przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji. Wysyłanie kartek z życzeniami to jeden z bożonarodzeniowych zwyczajów, który choć powoli odchodzi w zapomnienie, jest bardzo miłym gestem i wyrazem sympatii w stronę obdarowanego.

   Przedszkolaki z grupy Misie chcąc sprawić radość najbliższym wspólnie z paniami przygotowały niespodzianki dla rodziców, w postaci pięknych świątecznych kartek z życzeniami. Następnie był czas na przypomnienie sobie przez dzieci imion rodziców i adresu zamieszkania. Po zaadresowaniu kopert, 15 grudnia dzieci wybrały się na krótki spacer do bądkowskiego Urzędu Pocztowego, by wysłać niespodzianki. Dzięki uprzejmości pani Ani Miziołek dzieci zwiedziły budynek poczty, dowiedziały się jak wygląda praca w tym miejscu, oraz czym zajmuje się listonosz. Następnie zakupiliśmy znaczki, nakleiliśmy i każdy z przedszkolaków samodzielnie wrzucił list do skrzynki.

   Mamy nadzieję, że kartki dotrą na czas i sprawią radość naszym adresatom. Przedszkolaki natomiast przekonają się i upewnią, że poprawnie zaadresowany list dociera we właściwe miejsce. (B.O)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Przedszkolaki z wizytą na poczcie

KONCERT MIKOŁAJKOWY

Utworzono dnia 02.01.2024

   Mikołajki obchodzone 6 grudnia to wyjątkowy czas, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. W klasach młodszych ten dzień był obchodzony szczególnie ze względu na zorganizowany przez uczniów klas 1-3 koncert mikołajkowy. Podczas występu mogliśmy wysłuchać pięknych piosenek o św. Mikołaju oraz świątecznych wierszy recytowanych przez dzieci. Biało-czerwona dekoracja idealnie oddawała nastrój i tematykę przedstawienia dzieci z klas 1-3.

   Występy z ochotą obserwowali zaproszeni goście z Klubu Dziecięcego „Chatka Puchatka”. Oczywiście najważniejszym gościem był sam św. Mikołaj, który po koncercie obdarował wszystkie dzieci skromnym upominkiem. Na koniec można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Niewątpliwie wyjątkowy nastrój i świąteczna oprawa pozwoliła wszystkim oderwać się od codziennych obowiązków i poczuć klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. (A.S., K.G., D.W.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: KONCERT MIKOŁAJKOWY

Koncert kolęd Ogniska Muzycznego

Utworzono dnia 02.01.2024

   W przedświątecznym tygodniu odbył się Koncert Kolęd Ogniska Muzycznego prowadzonego w naszej szkole we współpracy ze Szkołą Muzyczną w Radziejowie. Uczniowie wykonali szereg znanych i nie tylko, kolęd i pastorałek w różnych wydaniach. Na scenie w uroczej, świątecznej scenerii zabrzmiały dźwięki gitar, keyboardów oraz przepięknych, dziecięcych i młodzieżowych głosów.

   Na zakończenie kwintet złożony z wychowanków ogniska oraz ich opiekunów wykonał jedną z najbardziej znanych kolęd „Cicha noc” oraz Pastorałkę zespołu Pectus. Jest nam niezmiernie miło, że dzieci zaprosiły tyle najbliższych sobie osób. Ognisko od kilku lat prowadzi nasza nauczycielka muzyki wraz z drugim nauczycielem oddelegowanym ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Ogromnie cieszy tak duże zainteresowanie muzyką wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Oby tak dalej! (I.L-P.)

Życzenia

Utworzono dnia 22.12.2023

Grudniowa filharmonia to: Świąteczna układanka

Utworzono dnia 27.12.2023

   Już od najmłodszych lat mamy do czynienia z puzzlami i układankami. Wśród rozsypanych barwnych elementów wyszukujemy pasujących do siebie wzorów i kształtów. Na grudniowym koncercie został ułożony świąteczny obrazek, szukając brakujących fragmentów w różnych zakątkach świata, aby umieścić gotowe dzieło, jako prezent pod choinką. A zatem!... Nie traćmy czasu, zaczynajmy bożonarodzeniową zabawę. (I. L-P.)